2023-06-22 Wybory Lidera

Zgodnie z planem odbyły się wybory lidera wspólnoty 22.06.2023 r. Liderem została wybrana w niejawnym głosowaniu Renata Kopeć.

GRATULUJEMY!

==========================================================================

Zgodnie z ustaleniami podczas ostatnich wyborów zaplanowaliśmy, że z końcem czerwca 2023 dokonamy wyboru lidera wspólnoty na kolejny okres.
🔥🙏🕊️Już teraz zapraszamy wszystkich do modlitwy w tej intencji o rozeznanie, kogo Pan namaszcza na lidera, komu daje wizję prowadzenia wspólnoty i komu Wspólnota ufa, aby pójść za tym.

Wybory:
1. odbędą się na spotkaniu przez tajne głosowanie (każdy napisze 1 imię swojego kandydata na lidera na kartkach, które zostaną zebrane i policzone)
2. Liderem zostanie osoba, która zbierze największą pulę głosów
3. Wiceliderem osoba  która zbierze druga w kolejności największą pulę głosów.
4. W sytuacji wyjątkowej w przypadku niemożliwości uczestnictwa w spotkaniu 22.06 można przekazać swój głos w zaklejonej kopercie na kartce do Małgosi Szwak.

Postarajmy się zaplanować z wyprzedzeniem naszą obecność na spotkaniu 22.06.2023 r., aby Duch Święty mógł przemówić przez swoje natchnienia.🕊️🔥

Kilka myśli na nasze modlitewne rozeznanie wyboru lidera:
Każda Wspólnota potrzebuje kogoś, kto stanąłby na jej czele, kto dbałby o właściwy porządek działań I realizację misji i tożsamości Wspólnoty.
 
Ważne kryteria wyboru Lidera:
1. chodzi o osobę uczciwą, żyjącą według chrześcijańskich norm moralnych oraz posiadająca już pewien bagaż doświadczeń duchowych, właściwą formację, co umożliwia kierowanie osobami, za które powierzona mu została odpowiedzialność (zob. 1 Tm 3,2-7). 
 
2.  Powinien on posiadać wizję drogi Wspólnoty - za św. Pawłem można powtórzyć, że charyzmat prorocki należy tu do najważniejszych (fragmenty z 1Kor 12,28 i Ef 4,11 stawiają go w hierarchii zaraz po charyzmacie apostoła).
 
3. Powinien umieć słuchać innych - zachować należy ostrożność wobec osób szczególnie ambitnych – lider z silną osobowością może próbować narzucić grupie swoją wolę i własne racje, a wszelkie formy sprzeciwu wobec swych pomysłów nazywać nieposłuszeństwem. 
 
4.  Powinien posiadać zdolność dobrego zorganizowania sobie i innym pracy, gdyż jedynie w ten sposób można zrealizować rozeznane wcześniej zadania.
 
5.  Dobry lider to osoba, która zapala innych do działania. Bez entuzjazmu bowiem i odpowiedniej motywacji – wszyscy zaangażowani szybko się zmęczą i zniechęcą do posługi, jaka została im powierzona.
 
6. Dobrze, jeśli lider zna swoje niedostatki i  posiada odpowiednio dużo rozsądku – nie wywyższa się nad innych. W postawie pokory  współpracuje z innymi, przez co realizuje się podstawowa zasada życia wspólnoty, którą wspaniale scharakteryzował św. Paweł, porównując Kościół do ciała (1 Kor 12, 12-31). 
 
7. Lider ustanowiony na dany czas dla Wspólnoty to osoba, która wyjdzie naprzeciw konkretnie nazwanym jej potrzebom.
 
8. Dobrze jest, gdy liderem zostaje osoba, która poza wymienionymi przymiotami i dobrymi chęciami, ma także czas. Okazuje się jednak często, iż osoby o odpowiednich predyspozycjach i cieszące się zaufaniem pozostałych członków grupy, nie mogą już podjąć dodatkowych funkcji. Nierzadko więc liderami zostają osoby całym sercem zaangażowane w sprawy grupy, dysponujące czasem wolnym, natomiast nie posiadające dostatecznych predyspozycji. W tym miejscu trzeba z cała mocą stwierdzić, iż mogą one, z pomocą kapłana lub osób bardziej doświadczonych, uczynić wiele dobra dla innych. Warunkiem koniecznym jest jednak ich duża doza pokory w takiej posłudze, w którą bez przerwy ktoś może się „wtrącać”.
 
Jak z tego widać, rola lidera grupy jest ogromna, lecz ograniczona do służby.
 
Nie zapominajmy, że każdorazowy wybór lidera to poważne wspólnotowe rozeznanie duchowe, powinno być poprzedzone modlitwą osobistą, aby to był wybór Pana , wg Jego zamysłu a nie ludzki.
W wyborze lidera kierujmy się naszą dojrzałością i umiejętnością nasłuchiwania, co mówi Pan.